W pracy spędzamy sporo czasu i potrzebujemy mieć przygotowany pożywny posiłek, który zjedlibyśmy ze smakiem w trakcie przysługującej nam przerwy. Jeszcze całkiem niedawno, gdy spędzaliśmy w pracy 8 godzin, przysługiwało nam pół godziny na odpoczynek i śniadanie. Obecnie czas ten został zminimalizowany do 15 minut. Musimy więc zmieścić się w tym kwadransie, by zjeść wszystko, co sobie przygotowaliśmy. Posiłek musi zaspokoić nasz głód i dać siłę do dalszej pracy.
Jedzenie do pracy na zimno wcale nie musi być kanapką
Kanapka do pracy to był stały schemat od wielu lat. Standardowe dwie kromki chleba posmarowane masłem, do tego kotlet schabowy albo mielony i kawałek liścia sałaty lub pomidora i już mieliśmy zapakowany obiad do pracy. Były też kanapki z wędliną, żółtym serem, twarogiem, jajkiem.
Od tej tradycji zaczęliśmy świadomie odchodzić, z wolna odrzucając poszczególne produkty odzwierzęce.
Zastanawiamy się, jakie jedzenie do pracy na zimno przygotować, by czuć się najedzonym?
Okazuje się, iż przygotowany posiłek do pracy bez mięsa może być pożywny i wystarczający, by zaspokoić nasz głód. Dobre jedzenie do pracy przepis (1) to ziołowa lub zielona herbata do picia i miseczka ugotowanej w domu kaszy gryczanej niepalonej, wymieszanej z podsmażoną cebulką na oleju roślinnym. Do tego pomidor pokrojony naprędce bezpośrednio w pracy z 1 ząbkiem czosnku i koniecznie z natką pietruszki (zniweluje w ustach zapach czosnku). Pyszne obiadowe zdrowe jedzenie do pracy, które zjedzone na zimno, zostanie w naszym żołądku automatycznie podgrzane do około 40 stopni Celsjusza.
Jakie gotowane jedzenie do pracy na zimno?
Dania obiadowe przygotowywane bez mięsa i jakichkolwiek odzwierzęcych produktów możemy zjeść bez podgrzewania, czyli na zimno. Warzywna pomidorówka przygotowana dzień wcześniej i przechowana w lodówce, będzie gotowa do spożycia bez podgrzewania, gdyż zanim zasiądziemy do lunchu, zdąży się ocieplić do temperatury pokojowej.
Takie jedzenie do pracy przepis ma bardzo prosty:
(2) Dzień wcześniej gotujemy 2 pomidory (najlepiej malinowe), dużą marchewkę, dziesięciocentymetrowy korzeń pietruszki, kawałek bulwy selera, po czym miękkie już warzywa przecieramy przez sito.
Przetarte wlewamy do garnka z wodą pozostałą z gotowania. Dorzucamy 1 długi liść pora, pokrojonego w kostkę i wszystko doprowadzamy do wrzenia. Gdy tylko zupa zabulgocze, wyłączamy palnik.
Dodajemy szczyptę mielonej ostrej papryki, posiekane pół pęczka zielonego koperku i 5 posiekanych gałązek z liśćmi pietruszki. Przelewamy jedzenie do pracy do słoika, dodając na wierzch łyżkę oleju roślinnego, zakręcamy mocno i wieczorem chowamy do lodówki.
Zdrowe jedzenie do pracy z owocami sezonowymi
(3) Gdy nadchodzi czas na truskawki lub jagody leśne, od razu mamy ochotę na takie jedzenie do pracy w otoczeniu bitej śmietany. Śmietana z mleka krowiego, która jest kaloryczna i przez wielu dietetyków uznawana za bardzo niezdrową, możemy zastąpić pyszną masą z mleczka kokosowego.
Możemy ubić ją sami mikserem lub kupić gotowy jogurt kokosowy bez mleczny na bazie kokosa. Przygotowane owoce (czyli umyte i osączone na serwetce wrzucamy do słoika i wkładamy do lodówki bez przykrywki, a śmietanę przygotowaną przez nas wkładamy do drugiego słoika i schładzamy w lodówce. Zanosząc lunch do pracy, owijamy słoiki gazetą, by jak najdłużej pozostały chłodne.
Warto takie zdrowe jedzenie do pracy jeść bez dodawania cukru, ale jeśli koniecznie musimy to zrobić, posłodźmy syropem z agawy lub ksylitolem.
Wyśmienicie smakuje ryż z owocami takimi jak:
- porzeczki;
- jagody leśne;
- borówki amerykańskie;
- maliny;
- truskawki.
Ryżowe jedzenie do pracy przepisy
(4) Ugotowany ryż mieszamy w garnku z olejem kokosowym (jedna czubata łyżka oleju na 2 szkl. ugotowanego ryżu). Gdy przestygnie, miksujemy w blenderze, dodając nieco wody kokosowej lub zwykłej (mineralnej bądź przestudzonej, przegotowanej), by wyszła nam miękka papka. Można posłodzić. W pracy gotową papkę wykładamy na talerz i posypujemy owocami.
(5) Ugotowany ryż i przygotowany jak poprzednio, delikatnie solimy (można całkowicie zrezygnować z soli i też będzie smaczny). Łączymy z ugotowanymi warzywami na parze, kładąc je na wierzchu białej papki. Może to być kalafior, kalarepka, marchew, brokuł jako jedyne warzywo lub złączone z pozostałymi, tworząc bukiet. Potrawa doskonale smakuje na zimno, a ponieważ w pracy mamy tylko 15 minut na konsumpcję, dieta warzywna najlepiej się w tych warunkach sprawdzi.
Autor tekstu:
Beata Goździk – technik technologii żywienia zbiorowego,
autorka książki Bierz plecak i lecimy
(wyd. Psychoskok, Konin 2018),
copywriter oraz lektorka audiobooków.
Źródła:
Sałatki sprawdzają się najlepiej. Ja robię sobie na bazie ryżu brązowego. Do tego dodaję przeróżne dodatki. Zmieniam sobie, żeby mi się nie znudziło ? Smakuje wyśmienicie, jest syte, a przy tym wartościowe i małokaloryczne.