Instalacja tzw. podłogówki, czyli ogrzewania podłogowego, z zasady powinna być zaplanowana z odpowiednim wyprzedzeniem – najlepiej już na etapie projektowania domu. Nie dotyczy to jednak ogrzewania elektrycznego, które jest mniej inwazyjne i nie wymaga podłączenia pompy ciepła, a tym samym może być zainstalowane podczas generalnego remontu. Z tego artykułu dowiesz się podstawowych informacji na temat tego rodzaju podłogówki, a także kiedy i jak ją montować.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne – charakterystyka
Elektryczna podłogówka najczęściej występuje w postaci folii grzewczej lub maty, czyli siatki z włókna szklanego. W obu przypadkach przewody są już zamocowane na stałe w odpowiedniej od siebie odległości, co znacznie skraca czas montażu. Zasada działania takiej instalacji jest bardzo prosta: przewody nagrzewają się pod wpływem przebiegającej przez nie energii elektrycznej, a następnie emitują ciepło do góry, wykorzystując obojętne dla zdrowia zjawisko promieniowania. Efektem jest ciepła podłoga, po której chodzenie nawet boso jest przyjemne i komfortowe. Na tym jednak nie koniec zalet. Do tych najistotniejszych należy równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu. Ponadto, w kwestii takiej, jak ogrzewanie podłogowe elektryczne opinie użytkowników często skupiają się na estetyce takiego rozwiązania, ponieważ ze ścian znikają zakłócające wystrój wnętrza grzejniki.
Montaż ogrzewania podłogowego krok po kroku
Zacząć należy od przygotowania odpowiedniego projektu. Po zakończeniu montażu będzie bowiem trudno wprowadzić jakiekolwiek zmiany w instalacji bez zrywania wierzchniej warstwy podłogi. W przypadku nowych budynków dokładny projekt najlepiej wykonać po zakończeniu wszystkich prac budowlanych, w tym izolacji termicznej. Warto zatrudnić fachowca, który określi zapotrzebowanie cieplne domu, dzięki czemu będzie łatwiej dobrać instalację o odpowiedniej mocy. Przed rozpoczęciem układania przewodów na miejscu prac powinna znaleźć się przynajmniej dobrze wypoziomowana wylewka betonowa. W przypadku, gdy instalacja ogrzewania podłogowego elektrycznego odbywa się podczas remontu w już eksploatowanym budynku, nie ma konieczności zrywania starej podłogi. To na niej można położyć warstwę izolacyjną, a następnie folie lub maty. Po połączeniu wszystkich przewodów należy zalać wszystko odpowiednią wylewką, a po wypoziomowaniu położyć wierzchnią warstwę podłogi.
Komu zlecić montaż ogrzewania podłogowego?
Instalację grzewczą powinien wykonać odpowiednio przeszkolony fachowiec. To bowiem od jego umiejętności i kwalifikacji będzie w znacznej mierze zależeć poprawne działanie ogrzewania, a także bezpieczeństwo eksploatacji. Instalator powinien dysponować nie tylko doświadczeniem, ale też aktualną wiedzą, ponieważ technologia elektrycznego ogrzewania podłogowego cały czas się rozwija. Najlepiej skorzystać z usług certyfikowanych specjalistów. Przeglądając oferty monterów, warto poszukać opinii wcześniejszych klientów, które z pewnością okażą się bardzo pomocne.