Do sprawy rozwodowej trzeba się naprawdę dobrze przygotować, zarówno pod względem zgłaszanych żądań – zwłaszcza co do rozwodu z orzeczeniem lub bez orzeczenia o winie – jak i samej strategii postępowania. Nie mniej istotne jest odpowiednie nastawienie – zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że bardzo często są to sprawy wiążące się z silnymi emocjami. Z pewnością odpowiednie przygotowanie się do rozwodu ułatwia ich uspokojenie. O czym więc warto pamiętać podczas rozwodu?
Od czego zacząć przygotowania do sprawy rozwodowej?
Jeśli chodzi o sprawy takie, jak rozwody Szczecin jest miejscem, w którym możliwe jest znalezienie odpowiednich osób, które zajmą się taką sprawą. Warto jednak zaznaczyć, iż sprawy rozwodowe można rozpocząć dopiero wówczas, gdy związek małżeński się rozpadł. Wynika to z faktu, że sąd może orzec rozwód tylko wówczas, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, a więc ustały pomiędzy nimi wszelkie więzy, zarówno o charakterze uczuciowym, jak i majątkowym. Jednoznacznie przesądza o tym Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Jeżeli więc nie doszło między małżonkami do takiego rozpadu pożycia, rozwód po prostu nie może dojść do skutku. Stąd przygotowania do rozwodu zawsze należy rozpocząć od oceny tej kwestii.
Napisanie i złożenie pozwu rozwodowego
Każda sprawa rozwodowa rozpoczyna się złożeniem pozwu rozwodowego we właściwym Sądzie Okręgowym. Oczywiście najpierw pozew musi zostać prawidłowo napisany. Należy w nim jasno zawrzeć żądanie rozwodu, wskazanie czy ma on nastąpić z orzekaniem, czy bez orzekania o winie, a także uzasadnienie powództwa. Tu najważniejsze jest krótkie przedstawienie historii małżeństwa oraz przyczyn i trwałości jego rozpadu. W pozwie należy wskazać także listę wszystkim twierdzeń dowodów, jakie mają zostać przeprowadzone w sprawie., np. dowód z filmu, fotografii, wiadomości SMS etc. Do pozwu należy dołączyć wymagane przepisami załączniki, w tym m.in. odpis aktu małżeństwa.
Dopiero tak skompletowaną dokumentację – po uiszczeniu opłaty sądowej – można złożyć, osobiście bądź za pomocą poczty, w sądzie. To otwiera samą sprawę rozwodową, której przeprowadzenie jest warunkiem wydania przez sąd wyroku rozwodowego. Warto jeszcze zastanowić się, czy warto w trakcie takiej sprawy skorzystać z pomocy adwokata? Zdecydowanie tak.
Adwokat – czy jest konieczny przy rozwodzie?
Jeśli chodzi o zawód taki, jak adwokat w Szczecinie jest miastem, w którym przedstawiciel tego zawodu zapewni mieszkańcom nieocenione wsparcie w każdej sprawie rozwodowej. Pomoże ją w pełni profesjonalnie zarówno przygotować – głównie poprzez opracowanie strategii procesu oraz właściwe napisanie pozwu – jak i przeprowadzić. Na kruczkach prawnych po prostu trzeba się znać, aby wygrać sprawę przed sądem – w tym rozwodową. Dlatego, pomimo tego, że nie ma takiego obowiązku, po prostu warto przejść całą sprawę rozwodową wraz z adwokatem. W przeciwnym razie małżonek będzie musiał ze wszystkim poradzić sobie sam. A nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza dla osób niebędących zawodowymi prawnikami.