Kredyt we frankach wzięło kilkaset tysięcy ludzi. Z pozoru bardzo obiecująca oferta przedstawiona przez bank, wielu nieomal zniszczyła życie. Rosnąca rata kredytu, niedozwolone zapisy w umowach i niechęć banków czy innych instytucji do kompromisowego rozwiązania sprawy sprawiły, że kredytobiorcy zaczęli szukać pomocy. Gdzie można się zgłosić, by taką pomoc dla frankowiczów uzyskać?
Czy z bankami można wygrać?
Jest to na pewno bardzo żmudny i stresujący proces. Często kończący się niepowodzeniem. Frankowicze nie raz próbowali dogadać się z bankami, by ich umowa została zmieniona. Niestety, te instytucje doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jakiekolwiek pójście na rękę oznacza dla nich stratę pieniędzy.
Możliwość „uwolnienia się” od kredytu we frankach zależy od tego, czy bank dopilnował wszelkich formalności przy ofercie kredytowej. A wiemy, że sytuacje rażących błędów miały miejsce. Tej sprawy nie dopilnowały Nadzór Bankowy i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Także rząd polski powinien zareagować i wymóc na bankach zaprzestanie stosowania klauzul niedozwolonych.
Przykładem takiego zapisu była możliwość zmiany warunków kredytu na mocy decyzji zarządu banku w przypadku zmiany stopy procentowej franka szwajcarskiego. Gdy stopa ta rosła, warunki kredytu pogarszały się, natomiast w przypadku obniżenia oprocentowania (liboru) banki nie reagowały na tę zmianę. Po kilku latach tak niedogodnych warunków i płacenia wyższych rat niż pierwotnie przedstawiono w ofercie, frankowicze zaczęli masowo dochodzić w sądach swoich praw. Jak można się domyśleć, w większości przypadków nieskutecznie.
Pomoc dla frankowiczów– kogo o nią prosić?
Można udać się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, którego przedstawiciel może stawić się na sprawie sądowej. Jego opinia będzie miała na pewno wpływ na ocenę sędziego. Kolejnym cennym krokiem w walce o swój komfort życia jest komunikacja z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Tutaj także wsparcie może wystąpić w formie czynnego uczestnictwa w rozprawach i wnoszenie o pozytywne jej zakończenie dla kredytobiorcy.
Najskuteczniejszą opcją jest jednak udanie się do kancelarii prawniczej, która specjalizuje się w udzielaniu pomocy dla frankowiczów. Z profesjonalnym wsparciem prawników można wywalczyć przewalutowanie kredytu, unieważnienie niedozwolonych klauzuli, zwrot dodatkowych opłat i prowizji, czy nawet unieważnienie umowy z bankiem. Niektóre kancelarie oferują bezpłatną analizę obecnej sytuacji kredytowej i na tej podstawie dopasowują optymalne rozwiązania.
Jak zatem dochodzić swoich praw?
Najlepiej znaleźć kancelarię prawną, która zapozna się z naszą sprawą całkowicie za darmo. Doradzi, co można zrobić w sprawie i zajmie się odpowiednimi krokami w przygotowaniu do postępowania sądowego. Nie zaszkodzi zasięgnąć opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Im więcej instytucji, które wstawiają się w naszej sytuacji i są w stanie wesprzeć na rozprawie, tym lepiej. Warto podjąć walkę o swoje nowe finansowe życie i odzyskać stracony majątek. Koszty procesów czy opłata prawników w porównaniu do możliwości zyskania sporej kwoty są naprawdę niewielkie.