W ostatnich latach popularność usług kurierskich zdecydowanie wzrosła. Są one wykorzystywane przede wszystkim przez sklepy internetowe, ale również przez osoby prywatne. Niezależnie od tego, co i w jakim celu wysyłasz, to na Tobie spoczywa obowiązek prawidłowego przygotowania przesyłki. Sprawdź, jak zapakować paczkę do wysyłki i jakie produkty ułatwiają ten proces.
Jak pakować paczki – kartony kontra koperty
Na wstępie powinieneś zdecydować, jakie opakowanie zewnętrzne zastosujesz. W co można zapakować paczkę? Dwie podstawowe opcje to karton (pudełko) lub koperta.
- Kartony zapewniają sztywniejsze opakowanie. Nadają się do produktów o regularnych kształtach, ale też tych nietypowych o różnych gabarytach. Wraz z odpowiednim wypełnieniem pomagają chronić zawartość i amortyzować ewentualne upadki czy uderzenia.
- Koperty nadają się najlepiej do przesyłania drobnych przedmiotów o niezbyt dużej masie. Świetnie sprawdzają się w przypadku niepodatnej na uszkodzenia zawartości, np. tekstyliów. Wraz z odpowiednim wypełnieniem mogą być jednak również używane do wysyłki delikatniejszych towarów. Najczęściej wykonywane są z grubej i mocnej folii – wówczas nazywa się je foliopakami. Foliopaki doskonale chronią zawartość przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed wilgocią. Są też odporne na przebicie.
Zarówno koperty kurierskie, jak i kartony mogą być przystosowane do ponownego zamknięcia (np. w celu zwrócenia towaru do sklepu). Występują też w wielu różnych rozmiarach dostosowanych do przesyłek o niemal dowolnych gabarytach. W co pakować paczkę? Zależy to od specyfiki towaru, a niekiedy po prosty preferencji.
Jak pakować paczkę – wypełnienie
Kolejną ważną kwestią z cyklu „jak pakować paczkę” jest wypełnienie. Większość towarów wymaga dodatkowego zabezpieczenia wewnątrz opakowania. Służy ono przede wszystkim do amortyzacji – chroni przed uszkodzeniem w razie upadku lub uderzenia. Należy pamiętać, że droga paczki może być długa i skomplikowana. Dlatego pakowanie przesyłek kurierskich jest tak ważne.
Jak pakować paczki do wysyłki, by były odpowiednio zabezpieczone? Do najpopularniejszego typu wypełnienia należy folia bąbelkowa (pęcherzykowa). Jest przede wszystkim skuteczna, a ponadto uniwersalna. Łatwo jest nią owinąć w zasadzie dowolny przedmiot. Do wypełniania większych luk przydają się poduszki powietrzne. Ponadto można wykorzystać papier, karton, styropian lub skropak („chrupki” wykonane z surowców roślinnych). Ważne aby zapakować paczkę tak, by pozostało w niej jak najmniej wolnych przestrzeni. Najczęściej stosuje się więcej niż jedną metodę wypełnienia.
Pakowanie przesyłek kurierskich – zabezpieczenie od zewnątrz
Pakowanie przesyłek kurierskich w foliopaki jest najprostsze. Wystarczy zamknąć kopertę za pomocą wbudowanej taśmy klejącej i jest ona od razu gotowa do zaadresowania oraz wysyłki. Katony wymagają jednak dodatkowego zabezpieczenia. Zazwyczaj zakleja się je taśmą pakową. Jest ona szeroka i mocna, dzięki czemu skutecznie chroni pudełko przed otwarciem. Uzupełnieniem opakowania może być również folia stretch – owinięcie nią kartonu zapewnia dodatkową amortyzację i ochronę przed wilgocią. Prowadząc działalność wymagającą pakowania dużej ilości paczek, na pewno warto się zaopatrzyć w te produkty.
Paczkę zapakowaną w karton należy zabezpieczyć przed otwarciem. Najlepiej sprawdza się w tej roli taśma pakowa. Dodatkowo pudełko można owinąć folią stretch, która utrudni dostęp do wnętrza oraz zapewni ochronę przed wilgocią.
Jak pakować paczki – oznaczenia
Ostatnim etapem jest właściwe oznaczenie paczki od zewnątrz. Firmy kurierskie zazwyczaj wymagają naklejenia etykiety adresowej z kodem kreskowym lub QR. Najprościej jest je wydrukować na specjalnej drukarce, na gotowych samoprzylepnych blankietach. Przydatne mogą być również dodatkowe oznaczenia na paczce. W przypadku delikatniejszych przedmiotów zaleca się umieszczenie na kartonie lub foliopaku naklejki „uwaga szkło” lub „nie rzucać”. Przydatne mogą się okazać również oznaczenia wskazujące na odpowiedni sposób przewożenia i przechowywania przesyłki (napis „góra” ze strzałką wskazującą kierunek). Tego typu etykiety można kupić gotowe, co zdecydowanie ułatwia ich zastosowanie.
Jak zapakować przesyłkę dla kuriera? Okazuje się, że wcale nie jest to trudne. Wystarczy kilka podstawowych, niedrogich elementów, by każda Twoja paczka była bezpieczna.