Bez dobrego hostingu nie można oczekiwać, że strona internetowa lub usługa online będą działały płynnie, szybko i bez awarii. Hosting to tak naprawdę fundament. Dlatego właśnie trzeba podejść do jego wyboru bardzo pieczołowicie i poświęcić na to nieco czasu.
Na rynku można znaleźć wiele ofert hostingu. Jest ich tak dużo, że łatwo się pogubić. Od razu zatem podpowiemy, że najlepiej szukać takiej usługi u znanego, doświadczonego dostawcy. Wszelkie eksperymenty z hostingiem mogą okazać się problem, gdy witryna internetowa rozpocznie swoją działalność. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze hostingu? Jest kilka istotnych kwestii, które warto mieć na uwadze.
Rodzaj hostingu
Na początek należy zaznaczyć, że o tym, czy hosting jest dobry, nie świadczy jego cena. To trzeba mieć na uwadze. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby był tani hosting i jednocześnie dobry. Jednak to, co dobre dla jednego właściciela witryny www, nie musi być dobre dla drugiego. Wszystko zależy od wielkości serwisu internetowego i liczby użytkowników. Dlatego najpierw trzeba wybrać odpowiedni rodzaj hostingu. Dla małych witryn wystarczy hosting współdzielony, większe będą jednak wymagały co najmniej serwera VPS. Należy zacząć właśnie od takiego wyboru.
Transfer, domeny i wielkość dysku
Wybierając hosting, trzeba zwrócić uwagę na pojemność serwera, jaką dostaniemy do dyspozycji. Chodzi tak naprawdę o wielkość powierzchni dyskowej. Gdy nasza witryna ma dużo plików, jest rozbudowana, a do tego chcemy przechowywać większą ilość danych, trzeba wybrać więcej miejsca na dysku. To jednak nie wszystko. Jeśli planujemy na jednym hostingu uruchomić kilka witryn lub usług online, trzeba sprawdzić, ile domen może zostać podpiętych do tego hostingu. Istotna jest również wielkość transferu. Najlepsi dostawcy oddają do dyspozycji nielimitowany transfer i najlepiej stawiać na taką opcję.
Kwestie bezpieczeństwa
W czasach coraz większego cyberzagrożenia fundamentalną kwestią jest bezpieczeństwo, jakie może zapewnić naszemu hostingowi dostawca. Warto się dowiedzieć, jak często wykonywane są kopie bezpieczeństwa i w jaki sposób hosting jest zabezpieczony (np. ochrona przed atakami DDoS, szyfrowanie połączeń, certyfikaty bezpieczeństwa). Dostawca powinien stosować nowoczesne rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa, ponieważ dziś ofiarą cyberprzestępców może stać się każdy właściciel witryny internetowej.
Na koniec trzeba jeszcze zwrócić uwagę na wsparcie techniczne i jego zakres. To szczególnie ważne w przypadku stron komercyjnych, gdzie każda awaria to strata pieniędzy. Odpowiednio dobrany hosting zminimalizuje takie zagrożenie i zapewni bezproblemowe działanie zarówno małego, jak i bardzo dużego serwisu www.