Proces uzyskiwania pozwolenia na pracę w Polsce jest stosunkowo prosty i zaczyna się od znalezienia polskiego pracodawcy, który jest skłonny Cię zatrudnić i zasponsorować Twoją aplikację.
Będziesz musiał złożyć wniosek o zezwolenie na pracę, który obejmuje podanie niektórych danych osobowych o sobie i swojej rodzinie, a także informacji o firmie, która cię zatrudni. Następnym krokiem w tym procesie byłoby oczekiwanie na decyzję Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wydania zezwolenia na pracę.
Jak ubiegać się o wizę pracowniczą i zezwolenie na pobyt w Polsce
Polska jest jednym z najpopularniejszych kierunków dla obcokrajowców poszukujących pracy w Europie. W porównaniu z innymi krajami UE łatwiej jest uzyskać wizę pracowniczą i zezwolenie na pobyt w Polsce. Cudzoziemiec może ubiegać się o wizę pracowniczą i zezwolenie na pobyt w Polsce, jeśli jest zatrudniony przez polską firmę, a jego wynagrodzenie przekracza minimalną płacę ustaloną przez rząd. Ponadto powinni mieć również umowę o pracę. Pracodawca powinien również być w stanie przedstawić zaświadczenie o zakwaterowaniu swojego pracownika, co będzie stanowić warunek przyznania mu zezwolenia na pobyt.
Wymagania i dokumenty potrzebne do wniosków o wizę pracowniczą i pozwolenie na pobyt
Przed złożeniem wniosku o wizę pracowniczą lub zezwolenie na pobyt ważne jest, aby znać wymagania i potrzebne dokumenty. Wymagane dokumenty będą zależeć od rodzaju wizy i zezwolenia, o które się ubiega. Na przykład, jeśli ubiegasz się o wizę pracowniczą, będziesz potrzebować listu potwierdzającego zatrudnienie od pracodawcy z informacją o wynagrodzeniu i czasie pracy. Legalizacja pracy cudzoziemców w Polsce staje się łatwiejsza w momencie rozpoczęcia współpracy z firmami, które zajmują się tym zawodowo. Zaleca się znaleźć odpowiedniego partnera w tym zakresie.
Jak znaleźć pracę w Polsce jako cudzoziemiec?
Polska jest krajem w Europie Środkowej i jednym z najbardziej zaludnionych krajów w Unii Europejskiej. Liczy ponad 38,5 miliona ludzi i zajmuje powierzchnię 312 685 km2. Polski rynek pracy jest niezwykle dynamiczny i oferuje obcokrajowcom wiele możliwości. Stopa bezrobocia w Polsce wynosi około 5%. Polska ma również dużą liczbę wykwalifikowanych pracowników, którzy pracują za granicą i wracają do domu, aby przejść na emeryturę lub kształcić swoje dzieci w języku ojczystym. Pracę w Polsce jako obcokrajowiec można znaleźć na wiele sposobów: można skorzystać z internetowych portali z ofertami pracy lub poszukać agencji rekrutacyjnych specjalizujących się w rekrutacji międzynarodowej.