Plastik to materiał, który stał się wszechobecny w naszym społeczeństwie. Jest używany do wszystkiego, od toreb wielokrotnego użytku ,przez butelki, aż po materiały syntetyczne stosowane w produkcji odzieży. Niestety większość używanego przez nas plastiku nie jest poddawana recyklingowi i trafia na wysypiska śmieci, gdzie zalega setki lat.
Czy dokładnie są tworzywa sztuczne
Plastik składa się przede wszystkim z polimerów i substancji pomocniczych. Polimery mogą być naturalne lub syntetyczne (wytworzone przez człowieka). Są to substancje chemiczne charakteryzujące się bardzo dużą masą cząsteczkową. Polimery naturalne, czyli biopolimery, to między innymi chityna, która występuje w pancerzach owadów oraz w grzybach. Wraz z rozwojem przemysłu pojawiło się też wiele polimerów sztucznych. Wykorzystanie jednych i drugich stało się powszechne ze względu na trwałość tworzyw sztucznych. Jest ona niestety równocześnie dużą wadą ze względu na fakt zalegania odpadów tworzyw sztucznych na wysypiskach, w zbiornikach wodnych i nie tylko. Plastikowe opakowania zaśmiecają rzeki i oceany, plaże, lasy oraz ludzkie osiedla, stanowiąc coraz poważniejszy problem ekologiczny, którego głównym rozwiązaniem na tę chwilę jest recykling.
Korzyści płynące z recyklingu tworzyw sztucznych
Niektóre tworzywa sztuczne nie mogą być poddane recyklingowi i trafią na wysypiska śmieci. Inne rodzaje plastiku można jednak poddać przetworzeniu i przystosować do ponownego wykorzystania. Poszczególne rodzaje plastiku mogą być poddane recyklingowi tylko raz, podczas gdy inne można poddać owemu procesowi wiele razy, zanim będzie trzeba umieścić odpad na wysypisku.
Recykling ma liczne zalety. Pozwala na pozyskanie nowych cennych surowców produkcyjnych. Zmniejsza ilość odpadów i pozwala oszczędzać ograniczone zasoby naturalne tak cenne w dzisiejszych czasach. Jeśli proces recyklingu przebiega prawidłowo, można wytworzyć w nim wysokiej jakości materiały do produkcji rozmaitych przedmiotów, opakowań, części, syntetycznej odzieży.
Transport odpadów tworzyw sztucznych do miejsca recyklingu
Bardzo ważnym elementem dbania o środowisko naturalne jest szerzenie świadomości na temat recyklingu. Podstawowym obowiązkiem każdego z nas jest segregacja odpadów. Dzięki selektywnej zbiórce śmieci ogromna część tworzyw sztucznych nadających się do ponownego wykorzystania ma szansę trafić do przetworzenia. Jak przekazać odpady do recyklingu? Właściciele gospodarstw domowych korzystają z zewnętrznych kontenerów do zbiórki selektywnej. Właściciele przedsiębiorstw generujących duże ilości odpadów mogą korzystać usług firm oferujących transport odpadów niebezpiecznych. Takie podmioty przejmują odpowiedzialność za zabezpieczenie i transport odpadów oraz przekazanie ich wyspecjalizowanemu podmiotowi do przetworzenia i użycia jako materiał produkcyjny.