W dużych firmach niezwykle istotne jest wyszczególnienie stanowisk oraz zależności pomiędzy poszczególnymi jednostkami. Właśnie za to odpowiedzialna jest struktura organizacyjna. Co warto o niej wiedzieć? Co wchodzi w jej skład?
Czym jest struktura organizacyjna?
Struktura organizacyjna to układ stanowisk i komórek organizacyjnych wewnątrz firmy. Określa ona uprawnienia i dokładne funkcje konkretnych elementów całej organizacji. Dzięki niej można stwierdzić odpowiedzialność i zależność pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Struktura organizacyjna ma ogromne znaczenie zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach.
Struktura organizacyjna składa się z określonych elementów. Najważniejsze z nich to:
- regulamin organizacyjny,
- schemat organizacyjny,
- opis stanowisk pracy.
Na podstawie takich dokumentów można wskazać odpowiedni porządek w firmie i podział poszczególnych jednostek. Wskazują one na wymagania kwalifikacyjne dla pracowników na konkretnych stanowiskach. Do dokumentów, takich jak regulamin organizacyjny i opis stanowisk pracy, dołącza się specjalny schemat. Pozwala on na graficzne przedstawienie podziału i zależności jednostek wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
Struktura organizacyjna będzie inna dla każdej firmy. Istnieje ona również w przypadku przedsiębiorstw już istniejących, które można kupić. Sprzedaż spółek to coraz popularniejsza usługa, trafiająca w potrzeby osób, które chcą zminimalizować niezbędne formalności.
Jakie są zasady dotyczące tworzenia struktury organizacyjnej?
Struktura organizacyjna nie może być tworzona przypadkowo. Warto pamiętać o jak najlepszym wykorzystaniu potencjału ludzkiego, jednolitości kierownictwa czy wyznaczeniu celów przedsiębiorców. Oprócz tego stosuje się zasadę minimalnej złożoności, racjonalności nadzoru, specjalizacji oraz dostosowania do warunków zewnętrznych. Istnieje kilka typów takich schematów, które powtarzają się w zdecydowanej większości przedsiębiorstw. Można sugerować się nimi podczas tworzenia struktury organizacyjnej firmy.