Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie wydostać się z narastającej spirali zadłużenia. Dla znacznej części dłużników szansą na zażegnanie problemów z długami może okazać się upadłość konsumencka. Co to takiego i kto może skorzystać z tej instytucji, by zyskać szansę na skuteczne oddłużenie?
Czym jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to proces prowadzący do uznania niewypłacalności osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej. Orzeczenie przez sąd upadłości w stosunku do wnioskodawcy daje szansę na skuteczne oddłużenie i pozwala poradzić sobie z wierzytelnościami powstałymi np. na skutek niespłacanych kredytów, rachunków czy innych zobowiązań. Podstawowe cele ogłaszania upadłości konsumenckiej to przede wszystkim:
– umorzenie części lub całości zadłużenia,
– zaspokojenie interesów wierzycieli dłużnika – zwykle z jego majątku.
Upadłość konsumencka w 2021 – nowe przepisy
Z roku na rok sądy ogłaszają coraz większą liczbę upadłości konsumenckich, co wiąże się m.in. z liberalizacją prawa upadłościowego. Obowiązujące od marca 2020 nowe przepisy dotyczące ogłaszania bankructwa sprawiły, że w okresie od stycznia do października ubiegłego roku ogłoszono blisko 10 000 upadłości konsumenckich.
Kto może zgłosić wniosek o upadłość konsumencką?
Jak już wspomnieliśmy, o bankructwo konsumenckie wnioskować mogą jedynie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Oznacza to, że jeśli prowadzisz jednoosobową firmę, nie będziesz mógł skorzystać z szansy na oddłużanie. Podobnie rzecz ma się w przypadku wspólników spółek. Co istotne, wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć zarówno sam dłużnik, jak i jeden z jego wierzycieli, w dowolnym momencie. Aby mieć pewność, że dokument jest kompletny oraz poprawnie sporządzony, warto zapewnić sobie wsparcie ekspertów. Współpraca z doświadczoną kancelarią upadłości konsumenckiej to gwarancja skutecznego, bezpiecznego i bezstresowego oddłużania.
Jak ogłosić upadłość?
Ogłoszenie upadłości odbywa się w postępowaniu sądowym, na wniosek dłużnika lub wierzyciela. Sąd rozpatruje dokumentację oraz bada sytuację materialną osoby zadłużonej. Dłużnik starający się o uznanie bankructwa musi udowodnić, że nie istnieją realne możliwości spłaty zadłużenia. Po uznaniu upadłości sąd może zadecydować o oddłużeniu bez planu spłaty (całkowite umorzenie długów) lub sporządzić plan spłaty wierzycieli, biorąc pod uwagę m.in. przyczyny, z jakich doszło do niewypłacalności.
Kancelaria upadłości konsumenckiej – szansa na skuteczne oddłużanie
Postępowanie upadłościowe to proces wieloetapowy i rozłożony w czasie. Regularnie zmieniające się przepisy ułatwiają skuteczne oddłużanie, wymagają jednak od wnioskodawcy spełnienia wielu wymogów. Wiele osób nie wie, jak poprawnie sporządzić wniosek o ogłoszenie upadłości, obawiając się również samej procedury, która może trwać nawet kilka lat. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem okazuje się pomoc, którą zapewnia wyspecjalizowana kancelaria upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem – gwarantujemy kompleksowe wsparcie na każdym etapie oddłużania.